Jubileuszowy rajd terenowy MDP

9 lipca w Karcu odbył się jubileuszowy - V Rajd Terenowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Krobia. W tegorocznej edycji imprezy udział wzięło 12 drużyn, wśród których znalazły się również dwa zespoły z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Pawłowice.

Rajd rozpoczęło wprowadzenie drużyn na polanę przy leśniczówce oraz złożenie przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Krobi Pawła Dudę meldunku, który przyjął Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Krobi Jan Duda. Zanim jednak pierwsze drużyny wyruszyły na trasę rajdu, wszyscy uczestnicy imprezy obejrzeli jeszcze pokaz ćwiczenia bojowego wg regulaminu CTIF (Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów) w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Krzekotowice. Warto w tym miejscu podkreślić, że pokaz ten odbył się nie bez powodu, bowiem już od przyszłego roku młodzi strażacy z terenu gminy Krobia starować będą w zawodach sportowo-pożarniczych właśnie wg tegoż regulaminu.

Podczas jubileuszowego rajdu każda z drużyn, pod okiem pełnoletniego opiekuna, pokonać musiała ok. 5-cio kilometrową trasę leśnymi duktami, na której czekało na nie sześć zadań. Młodzi strażacy zbudować musieli m.in. linię gaśniczą i za pomocą konnej sikawki „przełamać” tarczę, wykazać się umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wystrzelać jak najwięcej punktów z wiatrówki, pokonać wyznaczony odcinek trasy na 3-osobowych nartach, wykonać zadanie z zakresu strażackiej musztry czy wreszcie przenieść nad głową trzy wiadra napełnione wodą. To właśnie to ostatnie zadanie okazało się najbardziej widowiskowe, bowiem żadnej z drużyn nie udało się go wykonać bez wylania wody na członków zespołu. Ze względu na wysoką tego dnia temperaturę woda okazała się jednak zbawienna i choć na chwilę pozwoliła ochłodzić ciała młodych strażaków. Rajd miał również akcent ekologiczny, bowiem każda z drużyn otrzymała specjalny worek, do którego trafiały znalezione na trasie rajdu śmieci, pozostawione w lesie przez nieodpowiedzialne osoby. W sumie młodzi adepci pożarnictwa oczyścili las z kilkudziesięciu kilogramów odpadów – butelek, folii, a nawet elementów sprzętu RTV i AGD.

Ostatecznie zwycięzcą V Gminnego Rajdu Terenowego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych została drużyna z OSP Domachowo. Drugie i trzecie miejsce w imprezie zajęły odpowiednio Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z OSP Krobia i Pudliszki. Dla wszystkich biorących udział w rajdzie drużyn przygotowano dyplomy, a dla trzech najlepszych zespołów również puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dodatkowy puchar – burmistrza Krobi, otrzymała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Domachowo, która w tym roku wykazała się najlepszymi umiejętnościami i wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z kolei ze strażacką musztrą najlepiej poradzili sobie młodzi strażacy z Krobi, którzy również otrzymali z tej okazji nagrody. Upominki otrzymało także gremium sędziowskie oraz opiekunowie młodzieży.

Na koniec rajdu wszyscy jego uczestnicy wraz organizatorami „zasiedli do stołu” z grillowanymi kiełbaskami, słodyczami i owocami. Warto podkreślić jeszcze jeden aspekt tegorocznej imprezy. Młodzi strażacy mogli sporo dowiedzieć się na temat łączności i służącego do jej nawiązywania sprzętu. Wszystko za sprawą miłośników krótkofalarstwa, m.in. twórców Radiowego Szlaku Biskupiańskiego, którzy podczas rajdu nie tylko zaprezentowali się adeptom pożarnictwa, ale również nawiązywali łączność z innymi pasjonatami krótkofalarstwa w kraju i za granicą (nawiązano ponad 100 łączności, a ich odbiorcy otrzymają niebawem okolicznościowe karty QSL, wydane w związku z organizacją V edycji rajdu MDP).

Kolejny - VI Gminny Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych za rok, a organizatorzy imprezy, którymi są Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Krobi, OSP Krobia i Gmina Krobia, pragną serdecznie podziękować Państwu Renacie i Maciejowi Kubasom, którzy tradycyjnie zadbali o komfortowe warunki biesiadowania i iście rodzinną atmosferę przy leśniczówce w Karcu.

Klasyfikacja końcowa V Gminnego Rajdu Terenowego MDP

1. m-ce OSP Domachowo
2. m-ce OSP Krobia I
3. m-ce OSP Pudliszki I
4. m-ce OSP Pudliszki II
5. m-ce OSP Gogolewo II
6. m-ce OSP Sułkowice
7. m-ce OSP Krobia II oraz OSP Gogolewo I
8. m-ce OSP Pawłowice II
9. m-ce OSP Pawłowice I
10. m-ce OSP Stara Krobia I

Tekst i zdjęcia: Adam Sarbinowski